Przejdź do głównej zawartości

PARAGRAF cz. 1


Wstęp

Zgodnie z założeniami programu wyborczego KWW100, chcielibyśmy tym wpisem rozpocząć kampanię informacyjną o samorządzie, czyli cykl artykułów pod nazwą „PARAGRAF”. Postaramy się tu w sposób przystępny zawrzeć najważniejsze regulacje i przepisy dotyczące:
- wyborów samorządowych;
- działalności radnych rad gmin, miast i powiatów;
- sprawowania funkcji przez burmistrzów i wójtów;
- działalności radnych do sejmiku województwa.

Mamy nadzieję, że przedstawione informacje pomogą zrozumieć nam wszystkim zasady działania powyższych instytucji, oraz uświadomią nam jakie mamy prawa i obowiązki jako wyborcy i obywatele, oraz jaka odpowiedzialność spoczywa na ludziach, których wybierzemy do pełnienia powyższych funkcji.
W tym roku dokonano wielu zmian w kodeksie wyborczym, poniżej krótki opis najistotniejszych z punktu widzenia wyborców i kandydatów.
1) Wybory będą przeprowadzane w ciągu jednego dnia wolnego od pracy (premier ogłosił ich datę na 21. października 2018r.).
2) Nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego.
3) Nowa definicja wprowadza do ustawy znak X. Należy przez to rozumieć co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.
4) Po zmianach jeśli jedna z kratek zostanie przy kandydacie całkowicie zamalowana, a znak X pojawi się w innej – głos będzie ważny.
5) Nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta lub burmistrza w danej gminie lub mieście osoba, która została uprzednio dwukrotnie wybrana na to stanowisko. Zasada dwu kadencyjności ma być liczona od najbliższych wyborów samorządowych (listopad 2018 r., czyli od tych wyborów można być tylko dwie kadencje burmistrzem, lub wójtem). Czas trwania jednej kadencji ma być wydłużony z 4 do 5 lat. Nic jednak nie będzie stało na przeszkodzie, aby po zakończonych dwóch kadencjach ubiegać się o fotel wójta lub burmistrza w sąsiedniej gminie.
6) Rady gmin po raz ostatni będą określać okręgi wyborcze przy wyborach w 2018 r. W kolejnych, które odbędą się w 2023 r., będą określane przez komisarza.
7) W gminach do 20 tys. mieszkańców mają pozostać jednomandatowe okręgi wyborcze, a w pozostałych samorządach wybory mają odbywać się na zasadzie proporcjonalności.
Reszta zmian w Kodeksie Wyborczym dotyczy powoływania Komisarzy wyborczych, oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PARAGRAF cz. 2

Zapraszam do lektury następnego artykułu z cyklu „Paragraf”, w którym przedstawiamy kolejne przepisy dotyczące samorządów. Uprawnienia mieszkańców wobec gminy i radnych, uprawnienia radnych wobec urzędu miasta i gminy. 1. Dotychczas nie mieliśmy ogólnodostępnych informacji o głosowaniach rad gmin i miast. Od następnej kadencji to się zmieni. Imienne wykazy głosowań radnych trzeba będzie niezwłocznie podać do publicznej  wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty na jej obszarze. Dodatkowo wszystkie posiedzenia rady mają być transmitowane w internecie. 2. Już od kilku lat tworzone są budżety obywatelskie. Obecne nowelizacje przepisów pozostawiają dowolność gminom i miastom w tworzeniu tych budżetów. Zmiany dotyczą tylko miast na prawach powiatów, na które został nałożony taki obowiązek i określono procentowy wskaźnik wysokości budżetu na minimum 0,5% wydatków gminy zawartych w ost

5 podstawowych faktów o bezpartyjności

Czym właściwie jest bezpartyjność? Dla jednych to idea przeciwstawienia się partiom w ich obecnym kształcie. Dla innych po prostu forma niezależności w polityce. Przedstawiamy 5 faktów o bezpartyjności, które warto znać. 1. Inne zasady dla bezpartyjnych Bezpartyjność, szczególnie dla samorządowców, to z jednej strony niezależność od decyzji szefostwa partii politycznej z drugiej zaś droga polityczna, na której wcale nie jest łatwiej. Partie polityczne korzystają ze specjalnych funduszy wyborczych i mają preferencyjne zasady np. podczas losowania numerów list wyborczych. Co więcej kampania wyborcza partii politycznej finansowana jest w główniej mierze z pieniędzy… wyborców innych partii. Jak to możliwe? O wszystkim decydują subwencje dla partii politycznych z budżetu państwa. To w przypadku największych formacji, nawet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Tłumaczenie tego faktu przejrzystością finansowania, w dobie szczegółowego rozliczania kampanii, wydaje się dość

Spotkania z mieszkańcami - Wielbark

Komitet Wyborczy Wyborców Samorząd Tworzą Obywatele zaprasza mieszkańców Malborka na pierwsze z cyklu planowanych spotkań, na których chcemy przybliżyć Państwu nasz program i porozmawiać o najważniejszych dla Państwa sprawach. Malbork to wyjątkowe miejsce. Malbork to wyjątkowi ludzie. Wykorzystajmy nasz potencjał !